Zaregistrujte sa
:: Návrat na začiatok  ::  Online chat  ::  Nastavenia  ::  Fórum  ::  Galéria  ::  Plánovač  ::  Bazár  ::
  
Hlavné menu
 Články :
 Novinky
 Zaslať príspevok
 Archív článkov
 Galéria
 Hľadať
 Témy

 Užívatelia :
 Zoznam členov
 Vaše nastavenia
 Privátne správy

 Spoločenstvo :
 Fórum
 Burza
 Plánovač akcií
 Online chat
 Zľava v muničáku
 Zľava v CATUSe
 Formulár
 Odporučenie

 Odkazy
 

 Downloady
 

 Štatistika :
 Štatistiky
 Naj 10
 Ankety

 Dokumentácia :
 FAQ
 Odkazy

 
Užívatelia
Vitajte, Anonym
Užívateľské meno

Heslo

Bezpečnostný kód:
Bezpečnostný kód
Opíšte bezpečnostný kód:

(Registrovať)

Členstvo:
Najnovšie: marskolcak
Nové dnes: 0
Nové včera: 0
Celkove: 12227

ľudí online:
Návštevníkov: 170
Členov: 0
Spolu: 170
 
Reklama z Googla
 
Online Chat
Pripojte sa na chat

 • 12e13eL
 •  
  Plánovač akcií
  Najbližšie plánované akcie:
   
  Posledné inzeráty
  Navštívte burzu:
   
  Zľava v Muničákoch
  Stav objednávok:
  Bratislava
  Suma: 408 (24%)
  Košice
  Suma: 0 (0%)
   
  Vyhľadať


   
  Ako vybrať správny puškohľad
  Ako vybrať správny puškohľad
  V dnešných dňoch využíva väčšina streleckých nadšencov nejaký druh optiky. Používajú ju nie len na pušky, ale aj na brokovnice a krátke strelné zbrane.

  K tomu ich vedie jeden jasný dôvod – jednoduchosť. Mierenie cez puškohľady a kolimátory uľahčuje a zrýchľuje zameranie objektu až o 1/3. Pri mierení cez klasické mieridlá je strelec nútený zladiť zadnú časť s prednou a súčasne mieriť na cieľ. Pri streľbe cez puškohľad stačí zladiť pohľad cez zameriavač a cieľ, čo robí streľbu cez optiku omnoho jednoduchšiu a pohodlnejšiu. Navyše, pokiaľ majú puškohľady možnosť zoomu, cieľ si môžeme priblížiť a oddialiť podľa potreby, prípade použijeme puškohľad namiesto dalekohľadu na pozorovanie okolia. Ľudia s horším zrakom si môžu cieľ pohodlne priblížiť a spozorovať omnoho viac, ako voľným okom. Taktiež s pribúdajúcim vekom majú oči ťažkosti pri zaostrovaní z klasických mieridiel na cieľ.  Správny výber  Väčšinou nepoužijete demolačné kladivo na zatĺkanie klinca, alebo geologické kladivko na zbúranie steny.....
  Puškohľady sa pomaly stávajú výbavou každého strelca. Výrobcovia vyrábajú stále sofistikovanejšie modely, a mnohí strelci sa nechajú zlákať technickými parametrami viac ako ich samotnou funkčnosťou. Využijete 6-24 zoom pri CQB? Bojím sa, že asi nie. Bude Vám stačiť 4x zoom a 20 mm priemer objektívu v lese pri plížení sa ako sniper? Asi tiež nie. Voľba správneho puškohľadu je minimálne tak zložitá ako voľba správnej zbrane. Treba brať do úvahy viacero faktorov, ako napr. kde sa chystám optiku použiť, strieľam na diaľku alebo na blízko, využijem/nevyužijem parametre daného produktu? K týmto otázkam sa neskôr vrátim poznámkami k samotným puškohľadom uvádzaných v ponuke.
  Na bežnú streľbu v lese je podľa Stevena L. experta na streleckú optiku, najvhodnejšie puškohľady so zoomom 3-9x. Najmenší 3 násobný zoom je ľahko využiteľný na streľbu na blízke ciele, poskytuje priestor na rýchlu reakciu a zmenu pohľadu a zároveň dostatočný prenos svetla, kdežto 9 násobný zoom umožňuje pohodlnú a presnú streľbu na dlhšie vzdialenosti. Mnoho strelcov zvykne voliť silné kalibre v domnení, že čím väčší zoom, tým efektívnejší puškohľad. To platí pre skalných sniperov, ale určite nie pre hráčov CQB, alebo tých, ktorí si užívajú rýchlu akciu v spleti nepriateľských guliek. Prílíš veľký zoom môže spôsobiť neefektívnosť strelca a to z 3 dôvodov


  1. Zameria sa príliš na detail a nebude stíhať sledovať okolie, čo sa mu môže stať osudným
  2. Pri príliš veľkom príblížení je takmer nemožné udržať statický pohľad na cieľ. Bez bipodu je tým pádom zoom nad 16x absolútne nevyužiteľný.
  3. Velký zoom oberá o svetlo. Pokiaľ je šero alebo sa stmieva, zacielenie na objekt pri vysokom zoome sa stáva nočnou morou


  Nezáleží ani tak na hornej hranici zoomu puškohľadu ako na jeho najnižšom priblížení. S puškohľadom s nízkym zoomom môžete strieľať na blízko a stále zameriavať objekty na diaľku. S veľkým zoomom sa síce dá strielať lepšie na diaľku, no na blízko je to značný problém....
  Teraz menšie vysvetlenie označovania puškohľadov. U puškohľadu s označením 3-9x40 je najnižší zoom 3x, najvyšší 9x a priemer objektívu je 40 mm. Puškohľady sa najčastejšie líšia na základe týchto troch parametrov, ktoré rozhodujú o jeho funkčnosti na konkrétny účel.  Prenos svetla  Puškohľady neprepúšťa 100% svetla, ako si mnohí myslia. Pojem „light gathering ability“ sa stáva bežne používaním odborným výrazom. Pri prenose svetla prechádza svetlo objektívom, cez šošovky, ktoré ho potom premietajú na druhú stranu. Pri tomto procese sa vždy určitá časť svetla „stráca“. Najlepšie (rozumej najdrahšie) puškohľady prenášajú okolo 98% svetla, Čokoľvek nad 95% je považované za skvelé, väčšina cenovo dostupných puškohľadov má priemerný transfer svetla okolo 90%.
  Čím viac sa cez puškohľad zoomuje, tým viac svetla sa stráca. A zase – čím väčší priemer objektívu, tým lepší prenos svetla pri zoome.

  Malý krúžok svetla, ktorý sa ukáže pri držaní puškohľadu na vzdialenosť ruky sa volá výstupná zornička. Teraz tu mám pre Vás menší test. Vezmite si puškohľad, nastavte ho na najnižší zoom a pozrite sa na neho z diaľky. Mali by ste vidieť svetelný krúžok, niekedy otočený obraz. Teraz nastavte puškohľad na najvyšší zoom a pozrite sa cez neho znovu. Vidíte, ako sa tento krúžok zmenšil? Predstavte si teraz pohľad vo večernom šere. Koľko Vám ostane z toho mála svetla pri tak veľkom zoome?

  Vzorec na výpočet výstupnej zorničky je nasledujúci: vezmime si zase ako príklad puškohľad 3-9x40. Keď vydelíme priemer objektívu najnižším zoomom, dostaneme dĺžku 13.3mm, čo je stále dosť pre väčšinu akcií za velmi zlých svetelných podmienok. A však vydelíme priemer najvyšším zoomom (40/9) dostaneme výstup 4.4 mm, čo určite nie je na dlhšie pozorovanie.

  Další problém môže znamenať skutočná vzdialenosť puškohľadu od oka. Puškohľady sú vyrábané na báze zrkadlovej optiky, dá sa cez ne pozerať iba z určitej vzdialenosti. Čím nižší zoom, tým je táto vzdialenosť väčšia, avšak pri puškohľadoch s velkým zoomom je potrebné venovať značnú pozornosť správnemu centrovaniu. O puškohľadoch často kolujú mýty, že sa na ne dá pozerať z akejkoľvek vzdialenosti, prípadne z akéhokoľvek uhlu, čo je samozrejme nezmysel. .
  Ako vybrať správny zoom  Ako som už povedal, najvhodnejším a najbežnejším puškohľadom je 3-9x40 – je to vynikajúci kompromis medzi použitelnosťou a zoomom. Tento puškohľad používa väčšina polovníkov na lov v lese, a podľa môjho názoru by si z nich mali vziať príklad aj hráči airsoftu. Na planinách a otvorenej krajine je lepšie mať zameriavač s vyšším zoomom, hlavne na pozorovanie krajiny. Berte však do úvahy výkon vašej zbrane, silný zoom nie je vhodný na slabé manuály alebo elektriky bez dodatočných upgradov. Pri strelbe na úplných pláňach sú najlepšie puškohlady so zoomom 20+ - pozor však na tepelné vlny, ktoré znemožnujú ostré videnie.
  Pohľad cez 4x zoom

  Niektorí ľudia preferujú fixované puškohľady bez možnosti zoomu pre ich jednoduchosť a ľahkú použiteľnosť. O fixovaných puškohľadoch nesmieme hovoriť ako o menejcenných v porovnaní so zoomovateľnými. Skutočný sniperi používajú často tzv. mildot puškohľady. Tie majú zabudovaný špeciálny zameriavač, pomocou ktorého je možné pri porovnaní veľkosti obrazu vypočítať skutočnú vzdialenosť od cieľa a jeho veľkosť. Táto technika sa dá použiť len na fixovaných puškohľadoch, pretože pri zoome by sa menila zobrazovaná veľkosť a to by viedlo k chybným výpočtom.

  Zoom 2x sa využíva hlavne na boj z blízka. Jeho výhodou je čiastočné priblíženie cieľa pri súčasne veľkom zábere okolitého prostredia. Z toho dôvodu sa puškohľady 2-6x hodia najviac na CQB.


  Mildot
  Priemer objektívu  Ako som už spomínal, priemer objektívu je jeden z najdôležitejších faktorov pri výbere puškohľadu. Nejde čisto iba o prenos svetla – hlavný dôvod je veľkosť záberu, alebo inak povedané, výstupný obraz, ktorý puškohľad ponúka. Malý priemer objektívu dáva zúžený pohľad. Hoci priblíži samotný cieľ, strelec stráca prehľad o okolí. Príliš veľký priemer objektívu zase ovplyvňuje veľkosť a váhu puškohľadu, taktiež je k nemu potrebné zakúpiť vysokú montáž. Zlatá stredná cesta je priemer objektívu medzi 30-50 mm.
  Montáž puškohľadu
  Pri montáži puškohladu na zbraň musíme dbať na to, aby bol nastavený na najväčší zoom, a zároveň aby ste našli pohodlné umiestnenie, ktoré nebude zaťažovať Váš krk, či hlavu. Pri centrovaní musí byť hlava opretá o pažbu tak, ako ste najviac zvyknutý strielať.
  Pri správne namontovanom puškohľade by ste mali byť schopný zamieriť na cieľ, zatvoriť oči a po ich otvorení mieriť stále na to isté miesto, ako predtým.  zdroj: Steven L.

  K tomuto článku som taktiež porobil kopu obrázkov, no nie je možné ich skopírovať priamo do textu. Ak by ste mali záujem uverejniť článok aj s obrázkami, html verziu si môžete stiahnuť tu: http://airsoftoptics.2x.nu/info_clanky.html
  Napísal angle dňa 04.12.2010
   
  Príbuzné odkazy
  · Viac o téme: Návody a manuály
  · Iné články od: whiskey


  Najčítanejšie články na tému Návody a manuály:
  Orientácia na nových stránkach Tokyo Marui

   
  Hodnotenie
  Priemerné skóre: 5
  hlasov: 2


  Obetujte prosím chvíľku hodnoteniu tohto článku:

  Vynikajúci
  Veľmi dobrý
  Dobrý
  Priemerný
  Zlý


   
  Možnosti

   Stránka vhodná na tlač  Stránka vhodná na tlač

   Poslať tento článok priateľovi, známemu  Poslať tento článok priateľovi, známemu

   
  Prah
  Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.

  Ako anonymný užívateľ nemôžete posielať komentáre, prosím zaregistrujte sa

  Gucci Belts (Skóre: 1)
  likewise dňa 06.11.2012
  (O užívateľovi | Poslať správu)
  For years, the area's weavers Coach Factory Outlet [www.coachoutletonlineoe.com] have used banana and sisal fibers to make their wares. They are now Louis Vuitton Belts [www.louisvuittonbeltscp.com] turning to hyacinth because of its abundance.But if the weavers' craft Coach Factory Outlet [www.coachoutletonlineoe.com] is flourishing, many in the local fishing community are suffering. Gucci Belts [www.guccibeltsun.com] Water hyacinth grows into a thick bed of waxy leaves and violet flowers that cover the Coach Factory Outlet [www.coachoutletonlineoe.com] surface of the lake. It is native to South America but was introduced in Coach Factory Outlet [www.coachoutletonlineoe.com] Africa in the late 1800s. The plant species can double its mass every five Coach Factory Online [www.coachoutletb1.com] days, according to scientists.Because of its dense growth, it blocks sunlight Coach Outlet Online [www.coachoutlethcs.com] from reaching the lake's native aquatic plants, which affects fish and Coach Outlet Online [www.coachoutlethcs.com] other marine life-- and those who make their livelihoods catching them.Lake Coach Online Outlet [www.coachfactorystorebg.org] Victoria, Africa's largest lake,  Coach Outlet (Skóre: 1)
  likewise dňa 09.11.2012
  (O užívateľovi | Poslať správu)
  Finally, English has been
  Coach Outlet [www.outletcoachstoday.com] forming compound words Coach Outlet [www.outletcoachstoday.com] and affixing existing words separately Coach Outlet Online [www.coachs-outletcar.com] from the other Germanic Coach Outlet [www.outletcoachstoday.com] languages for over Coach Factory Online [www.coachoutletwo.com] 1500 years and has different Coach Factory Online [www.coachoutletwo.com] habits in that regard. Coach Outlet Online [www.coachs-outletcar.com] For instance, abstract Coach Factory Outlet [www.coachfactoryoutletce.org] nouns in English may Coach Factory Outlet [www.coachfactoryoutletce.org] be formed from native words by the suffixes "?hood", "-ship", Coach Outlet Store Online [www.coachoutletonlinesc.com] "-dom" and "-ness". Coach Outlet Store [www.coachoutletonlinelsa.com] All of these have Louis Vuitton Purses [www.louisvuittonoutletct.com] cognate suffixes Louis Vuitton Bags [www.louisvuittonoutletti.org] in most or all other Coach Outlet Online [www.coachs-outletcar.com] Germanic languages, but Coach Factory Outlet [www.coachfactoryoutletce.org] their usage patterns have diverged, as Coach Outlet [www.outletcoachstoday.com] German "Freiheit" vs.  Coach Outlet Online (Skóre: 1)
  django1 dňa 17.04.2014
  (O užívateľovi | Poslať správu)
  In vain Coach Outlet Online [www.coachoutletstoreinoa.com]to comfort myself with the Coach Outlet [www.coachfactoryoutletmsna.com]thought that I could get through Coach Factory Outlet [www.coachoutletonlinemu.com]more work in the winter undistracted Coach Factory Outlet [www.coachoutletonlinemu.com]by thoughts of cricket grounds Coach Outlet Store [www.coachfactoryoutletmona.com]and country houses. In vain, equally, Coach Outlet Store Online [www.coachfactoryoutletsnai.com]to tell myself that I could stay Coach Outlet [www.coachfactoryoutletmsna.com]in bed later in the mornings. Coach Factory Online [www.coachfactoryoutletnos.net]Even the thought of after-breakfast Coach Factory Outlet [www.coachoutletonlinemu.com]pipes in front of the fire left Coach Outlet [www.coachfactoryoutletmsna.com]me cold. But now, suddenly, I am Coach Factory Outlet [www.coachoutletonlinemu.com]reconciled to autumn. I see quite Coach Outlet [www.coachfactoryoutletmsna.com]clearly that all good things must Coach Outlet Store [www.coachfactoryoutletmona.com]come to an end. The summer has Coach Outlet Store Online [www.coachfactoryoutletsnai.com]been splendid, but it has lasted Coach Outlet Online [www.coachoutletstoreinoa.com]long enough. This morning I welcomed True Religion Jeans [www.truereligionjeansftc.com]the chill in the air; this morning True Religion Outlet [www.truereligionjeansct.com]I viewed the falling leaves with True Religion [www.truereligionjeanssi.com]cheerfulness; and this morning I Michael Kors Outlet Online [www.michaelkorsoutletic.com]said to myself, "Why, of course, Michael Handbags Outlet [www.michaelkorsets.com]I'll have celery for lunch." Michael Kors Outlet Store Online [www.michaelkorsoutletnio.com] which are good for the complexion, Michael Kors Outlet Stores [www.michaelkorsetoutletbeo.com]but there is no doubt that celery Chanel Outlet Online [www.chaneloutletmobai.com]stands high on the list. After Louis Vuitton Outlet [www.louisvuittonoutletina.com]the burns and freckles of summer one Louis Vuitton Handbags [www.louisvuittonoutletine.com]one's elbow.


  Webhosting tejto stránky zabezpečuje spoločnosť Atlantis Systems, s.r.o.,
  ktorá je poskytovateľom profesionálnych webhostingových služieb.