Zaregistrujte sa
:: Návrat na začiatok  ::  Online chat  ::  Nastavenia  ::  Fórum  ::  Galéria  ::  Plánovač  ::  Bazár  ::
  
Hlavné menu
 Články :
 Novinky
 Zaslať príspevok
 Archív článkov
 Galéria
 Hľadať
 Témy

 Užívatelia :
 Zoznam členov
 Vaše nastavenia
 Privátne správy

 Spoločenstvo :
 Fórum
 Burza
 Plánovač akcií
 Online chat
 Zľava v muničáku
 Zľava v CATUSe
 Formulár
 Odporučenie

 Odkazy
 

 Downloady
 

 Štatistika :
 Štatistiky
 Naj 10
 Ankety

 Dokumentácia :
 FAQ
 Odkazy

 
Užívatelia
Vitajte, Anonym
Užívateľské meno

Heslo

Bezpečnostný kód:
Bezpečnostný kód
Opíšte bezpečnostný kód:

(Registrovať)

Členstvo:
Najnovšie: marskolcak
Nové dnes: 0
Nové včera: 0
Celkove: 12227

ľudí online:
Návštevníkov: 150
Členov: 0
Spolu: 150
 
Reklama z Googla
 
Online Chat
Pripojte sa na chat

 • 12e13eL
 •  
  Plánovač akcií
  Najbližšie plánované akcie:
   
  Posledné inzeráty
  Navštívte burzu:
   
  Zľava v Muničákoch
  Stav objednávok:
  Bratislava
  Suma: 408 (24%)
  Košice
  Suma: 0 (0%)
   
  Vyhľadať


   
  Taktika a Airsoft

  Taktika áno alebo nie... ? Je to vec názoru a vkusu. Poznám veľa hráčov, ktorý na túto otázku vedia jasne a okamžite záporne odpovedať. A celkom sa im v hre darí. Nie sú ani „kemperi“ ani nejakí slávni „dobíjači“. Proste tam kde to poznajú, tak sa im darí a necítia potrebu riešiť túto otázku. Lenže dočasu... Raz narazia na zohranú skupinu protivníka a veľa toho už potom neukážu.  (Napísal microm www.armytraining.sk )

  Predovšetkým prajem pekný deň všetkým priaznivcom airsoftu. A už hneď v úvode by som chcel poukázať, že všetky názory, ktoré tu budem prezentovať nemusia byť pravidlom alebo nejakou dogmou, ako to často vidíme a robíme po zhliadnutí nejakého dobrého akčného trháku .... Sú to len moje postrehy, ktoré som získal počas svojej praxe a zároveň transformoval do hry airsoft pre svoje (naše- tímové) potreby.

  Na začiatok by som si dovolil malé zhodnotenie... Iste všetci, ktorých zaujíma airsoft, ste nad svojou činnosťou rozmýšľali a hľadali nejaké východiska alebo zlepšenia pre svoju hru. A zároveň všetci ste začali študovať rôzne materiály a pomôcky, aby ste sa dopátrali odpovede na svoje nekonečné otázky. Preto asi netreba zdôrazňovať, čo znamená slovo taktika alebo význam slovného spojenia taktické správanie, taktický pohyb a pod...

  Pre tých čo si vedia na to odpovedať je načase aby prestali čítať, nič nového sa asi nedozvedia.

  Taktika áno alebo nie... ? Je to vec názoru a vkusu. Poznám veľa hráčov, ktorý na túto otázku vedia jasne a okamžite záporne odpovedať. A celkom sa im v hre darí. Nie sú ani „kemperi“ ani nejakí slávni „dobíjači“. Proste tam kde to poznajú, tak sa im darí a necítia potrebu riešiť túto otázku. Lenže dočasu... Raz narazia na zohranú skupinu protivníka a veľa toho už potom neukážu.

  Taktika, ktorá sa bude používať pri hre airsoft vychádza z taktík vojenských a policajných zložiek. Podľa priestoru (ihriska), kde sa konkrétna situácia alebo hra odohráva. Nedá sa povedať, že toto je policajná taktika a len ta je vhodná alebo toto je vojenská a toto je to správne. Často počúvam rôzne názory, čo je lepšie a čo je vhodnejšie. Odpoveď je jednoduchá. Nič.... Nič nie je horšie alebo lepšie. Je dobré len to čo viete, čo dokážete použiť a v čom dokážete improvizovať. Je jedno či to je taktika taká alebo onaká. Ak sa hodí do budov policajná taktika a vy ju neviete alebo sa len dohadujete ako to ma byť.. je lepšie použiť taktiku, založenú na jednoduchosti. Bez zbytočného rozmýšľania, čakania alebo preskupovania hráčov.

  Je treba si však uvedomiť, že pri airsofte budú platiť len základné zásady a princípy policajnej alebo vojenskej taktiky, ale to je tak všetko. Z hľadiska taktiky pre airsoft musíme rozmýšľať iným smerom. A to smerom, ktorý nám určujú naše možnosti airsoftových zbraní a možnosti použitia pyrotechniky. A tu narazíme na veľký problém. Vojenské a policajné zložky používajú airsoft, jeho prvky alebo nejaký iný podobný pomocný výcvikový strelecký systém len na strelecké situácie, nie na celú kompletnú taktiku. Prečo? No jednoducho preto lebo airsoft učí zlozvykom a hrubým chybám. Vezmime si situáciu, keď napr. učíte jednotku alebo nejakého jednotlivca taktickému krytiu a on keďže používa airsoft, sa ukryje za kus tenkého dreva alebo do hustého porastu. Čo sa týka situácie spojenej s airsoftom je to vcelku vyhovujúce, ale keby sa použila reálna zbraň, bola urobená hrubá chyba a asi v reáli by sme mali o jedného člena tímu menej. Nehovoriac, že v prípade použitia reálnych zbrani sa bojuje ďaleko presnejšie a na dlhšiu vzdialenosť a s úsporou streliva...

  Psychika hrá veľmi dôležitú úlohu. Pri výcviku v taktike sa na ňu kladu nesmierne požiadavky a pracuje sa s ňou opatrne. Vezmite si napríklad situáciu kedy idete do reálnej situácie, niečo nacvičujete a počas nácviku alebo nácvikov ste niekoľko krát „zabitý“. Neviete kde ste urobil chybu, neviete teda ako to odstrániť a minimalizovať vlastné zranenie, začnete viac rozmýšľať, čo vám zväzuje rozhodovanie, zväčšuje reakčný čas... Ste úplne v prd... V takomto stave ísť do reálu to je pre vás úplná pohroma... Krôčik od chýb a nesprávnych reakcii... ohrozený je celý váš tým – a je ohrozený vami...

  Kdežto pri hre airsoftu je to „pohodička“, respawn je blízko a tým si nejako pomôže... Preto pri výcviku reálnych jednotiek s airsoftom alebo inými výcvikovými systémami, inštruktor najprv uvažuje, než strelí „názornú ranu“ na niekoho, kto urobí chybu.

  Veľmi dôležité je, aby si hráč airsoftu nepredstavoval pod slovom taktika len nejaké taktické prvky ako sú dobíjanie niečoho, obíjdenie alebo obchvat. Taktika zahrnuje v sebe množstvo zručnosti ako sú napríklad maskovanie, skrytý presun, strelecká vyspelosť, komunikácia cez spojovacie prostriedky, prežitie, topografia, prekonávanie prekážok, pozorovanie a iné... Čim viac činnosti zvládneme, tým je naša taktika vyspelejšia a úspešnejšia. Je toho naozaj dosť. A i tak po zvládnutí všetkých týchto zručností nastupuje potom do popredia sebadisciplína, poznanie všetkých členov tímu, kreativita a rýchle rozhodovanie. Toto sú všetky vlastnosti, ktoré by mal mať správny vedúci. Prečo vedúci?
  No preto lebo každý správny tým sa delí na malé podľa potreby samostatne pôsobiace dvojice. A jeden z tej dvojice je vedúci.

  Preto sa najprv musí pri výcviku venovať pozornosť jednotlivcovi, neskôr sa prechádza na dvojicu a až potom sa môže skupina spojiť a cvičiť spolu. Je to ako s rukou. Ohnúť jeden malíček, pohroziť prstom, v prípade potreby každý z prstov vykonáva činnosť sám a keď je niečo ťažké a vážne, zovrieme päsť a udrieme. A potom sa päsť otvorí a zasa každý prst pracuje samostatne.

  Teda keby som to mal zhrnúť, naša taktika bude závisieť od:
  1. materiálneho a streleckého vybavenia,
  2. priestoru pôsobenia a možnosti využiť pyrotechniku,
  3. počte osôb v tíme,
  4. vedomosti a zručnosti najslabšieho člena tímu,
  5. času na úlohu alebo akciu,
  6. vyspelosti nášho protivníka a jeho aktívnej či pasívnej činnosti.

  K materiálnemu vybaveniu by som sa nechcel nejako obšírne vyjadrovať, snáď len toľko, že pri stretnutiach často pozorujem jednotlivcov „coool“ oblečených akurát tak na výstavnú fotku pre nejaký army obchod. Zovšadiaľ sa na vás pozerajú vrecká, malé prenosné puzdra na materiál, taktická vesta , modulárny systém, camelback, batoh, náhradná zbraň a pod... No proti gustu žiaden dišputát... V každom prípade si vždy pomyslím, že síce to akčne vyzerá ale majiteľ niečoho takého určite potrebuje prednášku o účelnosti a praktickosti.

  Priestor pôsobenia si spravidla nevyberáme, to majú na starosti organizátori akcie. Patrí k tomu zároveň scenár a možnosť použiť pyro. V každom prípade je nutné si urobiť malý prieskum, naštudovať mapy a pripraviť plán označenia priestorov, krycích sektorov a pod. Je vhodné ak mapku (náčrt) má každý vedúci z dvojice. Podľa priestoru hrania sa veliteľ s vedúcimi dohodne a vytipuje kľúčové body v priestore. Od typu hry je potom nutné dohodnúť pevnú stratégiu na týchto bodoch. Udržanie alebo zdržanie protivníka v takomto kľúčovom bode vám zaistí prevahu niekde inde alebo poskytne čas na preskupenie. V prípade možnosti použitia pyro, je dobré ak je skupina rozdelená na rôzne malé podskupiny ako úderná, prieskumná, zaisťovacia a podľa toho bude mať u seba potrebné množstvo pyro materiálu.

  Počet osôb v tíme je dosť zavádzajúca téma. Nie všetci asi budú so mnou súhlasiť, ale ja uznávam malé tými. Je dobré ak máme viac členov, ak sa rozdelíme do samostatných 2-3 hliadok a na jednom objekte alebo úlohe pracujeme samostatne ale zároveň sa koordinujeme. Čim viac osôb v jednom tíme, tým je väčšia pravdepodobnosť zlyhania niečoho... Povedzme skrytého presunu alebo nedodržanie časového limitu. Podporovanie individualít v tíme je prvoradé. Lebo často pri pokazenej alebo prezradenej taktike dokážu dané individuality vyriešiť situáciu lepšie ako najlepší strelci či taktici. Zasa pozor na „svojvôľu a nedisciplinovanosť“.

  Vedomosti a zručnosti sú neoddeliteľnou súčasťou každého hráča airsoftu. V prípade, že sa cielene zameriavajú na tímovú spoluprácu dokáže zohraná skupina urobiť krásne a úspešné akcie. Pôžitok takto hrať je na nezaplatenie a práve niektorí to robia práve pre to. V spolupráci je sila a efekt. Ak niekto hrá individuálne, spravidla nedosiahne veľa... Môže len prekvapiť... A na prekvapenia sa nehrá. Ide o istotu a výsledok. Ak „bojujeme“ a sme začlenení do veľkej skupiny „bojovníkov“, potom jedna skupina vo veľkej neurobí nič, ale veľká skupina je závislá, na jednotlivých malých hliadkach, ktoré plnia rôzne úlohy. Ak čo len jedna hliadka nie je schopná dosiahnuť požadovaný cieľ, úspech celej veľkej skupiny je nedosiahnuteľný. Každý z členov tímu by mal mať základné vedomosti a zručnosti aby nebol prekážkou tým ostatným v tíme.

  Podľa času sa určuje rýchlosť pohybu, materiálne vybavenie skupiny a čo je najdôležitejšie, zostavuje sa plán akcie. Keď ste dobrý a máte za sebou spoľahlivý a vycvičený tím potrebujete ho (čas) minimum. A už aj makáte a bojujete s veľkým úspechom. Spravidla to vyzerá tak, že všeobecne postupy sú nacvičené a pri vydaní jedného povelu všetci členovia tímu už vedia čo majú robiť lebo prešli „DRILOM“. Vysvetľujú sa len nepredpokladané nutnosti. V prípade, že to tak nie je, trvá vysvetľovanie na mieste ostatným členom veľmi dlhý čas a spravidla sa akcia nepodarí. Ja to riešim potom tak, že vydám len tie najnutnejšie pokyny napr. stoj tu, ľahni a strieľaj týmto smerom, sám potom alebo ešte s niekým robím obídenie alebo obchvat. Zasa sa ale musím vrátiť pre tých, čo som nechal na bodoch, dať všetkých dokopy a pod. Je to strašne zdĺhavé a hra vás nebaví.

  Veľmi dôležitou vecou je poznať vášho protivníka. Všímať si jeho výzbroj, oblečenie, pohyb a podľa toho vydedukovať jeho aktivitu počas „boja“ . Dobrý pozorovateľ z toho vie vyčítať veľa. Vhodné je do priestoru umiestniť jednu „mŕtvu“ skupinu ako oko. A riadiť celú činnosť ostatných skupín podľa hlásení o protivníkovi. Jednou zo základných podmienok úspechu je prehľad a tak je nutné vždy robiť také opatrenia aby ste ho mali. Kto ho získa skôr, ten spravidla „boj“ vyhrá.

  Nakoniec by som chcel napísať ešte jednu myšlienku. Taktika z vás nikdy neurobí víťazov. Môže vám len pomôcť prekonať prekážky, eliminovať alebo znížiť čakajúce nástrahy či problémy, ale poraziť protivníka v hre musíte vy sami...

  Vo vašich „bojoch“ prajem všetkým dobrú mušku a pohotovú reakciu....
  Napísal microm dňa 30.06.2010
   
  Príbuzné odkazy
  · Viac o téme: Zaujímavosti
  · Iné články od: UPIR


  Najčítanejšie články na tému Zaujímavosti:
  Kliešte: Povera, alebo skutočne nebezpeční malí hajzlíci?

   
  Hodnotenie
  Priemerné skóre: 4.4
  hlasov: 5


  Obetujte prosím chvíľku hodnoteniu tohto článku:

  Vynikajúci
  Veľmi dobrý
  Dobrý
  Priemerný
  Zlý


   
  Možnosti

   Stránka vhodná na tlač  Stránka vhodná na tlač

   Poslať tento článok priateľovi, známemu  Poslať tento článok priateľovi, známemu

   
  Prah
  Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.

  Ako anonymný užívateľ nemôžete posielať komentáre, prosím zaregistrujte sa

  Re: Taktika a Airsoft (Skóre: 1)
  goddd dňa 20.07.2010
  (O užívateľovi | Poslať správu)
  They will, however, not be seen without replica handbags [www.handbagsmine.com] one so many of anyone who is anyone will choose to fake handbags [www.handbagsmine.com] go in for replica designer bags instead of risking damaging their exorbitant designer bags. handbags [www.handbagsmine.com] The material that goes into making replica handbags are not lacking louis vuitton handbags [www.handbagsmine.com] quality in any way.  Re: Taktika a Airsoft (Skóre: 1)
  goddd dňa 20.07.2010
  (O užívateľovi | Poslať správu)
  You are welcome to have a look replica watches [www.watchesday.net] at our large collection of Eberhard watches and pick replica [www.watchesday.net] up the best model that will satisfy all your needs.In modern tag heuer [www.watchesday.net] automated production and computer-controlled working procedures, superb movements of fake rolex [www.watchesday.net] Rolex watches are still entirely hand assembled and built rolex [www.watchesday.net] to remarkably high standards.  Re: Taktika a Airsoft (Skóre: 1)
  yebozlesa dňa 30.06.2010
  (O užívateľovi | Poslať správu) http://www.fsetcistejebnuti.com
  Chcel by som ta nejak doje... ale nemam na com. V podstate si nic nenapisal ale to nic si pekne zhrnul ;-)))
  Pochvala!  Re: Taktika a Airsoft (Skóre: 1)
  BigFoot dňa 30.06.2010
  (O užívateľovi | Poslať správu) http://www.airsoftarea.eu

  Hmm, subjektivna uvaha na temu airsoft a taktika ?


  Skoda, ze je to zasa len uvaha, a este stale nikto znaly nespravil priucku pre noobov ako postupovat v konkretnej situacii.


  Asi si za to treba zaplatit...
  Coach Outlet Online (Skóre: 1)
  django1 dňa 17.04.2014
  (O užívateľovi | Poslať správu)
  In vain Coach Outlet Online [www.coachoutletstoreinoa.com]to comfort myself with the Coach Outlet [www.coachfactoryoutletmsna.com]thought that I could get through Coach Factory Outlet [www.coachoutletonlinemu.com]more work in the winter undistracted Coach Factory Outlet [www.coachoutletonlinemu.com]by thoughts of cricket grounds Coach Outlet Store [www.coachfactoryoutletmona.com]and country houses. In vain, equally, Coach Outlet Store Online [www.coachfactoryoutletsnai.com]to tell myself that I could stay Coach Outlet [www.coachfactoryoutletmsna.com]in bed later in the mornings. Coach Factory Online [www.coachfactoryoutletnos.net]Even the thought of after-breakfast Coach Factory Outlet [www.coachoutletonlinemu.com]pipes in front of the fire left Coach Outlet [www.coachfactoryoutletmsna.com]me cold. But now, suddenly, I am Coach Factory Outlet [www.coachoutletonlinemu.com]reconciled to autumn. I see quite Coach Outlet [www.coachfactoryoutletmsna.com]clearly that all good things must Coach Outlet Store [www.coachfactoryoutletmona.com]come to an end. The summer has Coach Outlet Store Online [www.coachfactoryoutletsnai.com]been splendid, but it has lasted Coach Outlet Online [www.coachoutletstoreinoa.com]long enough. This morning I welcomed True Religion Jeans [www.truereligionjeansftc.com]the chill in the air; this morning True Religion Outlet [www.truereligionjeansct.com]I viewed the falling leaves with True Religion [www.truereligionjeanssi.com]cheerfulness; and this morning I Michael Kors Outlet Online [www.michaelkorsoutletic.com]said to myself, "Why, of course, Michael Handbags Outlet [www.michaelkorsets.com]I'll have celery for lunch." Michael Kors Outlet Store Online [www.michaelkorsoutletnio.com] which are good for the complexion, Michael Kors Outlet Stores [www.michaelkorsetoutletbeo.com]but there is no doubt that celery Chanel Outlet Online [www.chaneloutletmobai.com]stands high on the list. After Louis Vuitton Outlet [www.louisvuittonoutletina.com]the burns and freckles of summer one Louis Vuitton Handbags [www.louisvuittonoutletine.com]one's elbow.  Re: Dymovnice D130 v Muničáku (Skóre: 1)
  django1 dňa 22.04.2015
  (O užívateľovi | Poslať správu)
  guowenhao20150422 ferragamo shoes [www.ferragamo.eu.com] air jordan 11 [airjordan11.micrornaseurope.net] louboutin shoes [www.christianlouboutinoutlet.name] true religion jeans outlet [truereligionjeansoutlet.allcamels.us] puma sneakers [www.pumaoutletonline.com] tory burch flats [toryburchflats.olympicpastry.com] herve leger [www.herveleger.us.com] michael kors factory outlet [michaelkorsfactoryoutlet.officialcommunities.net] monster beats [monsterbeats.tuipad.com] michael kors outlet [www.michaelkorsoutletonline.in.net] supra shoes [suprashoes.b--y.net] adidas shoes [www.adidasshoes.cc] tory burch sandals [toryburchsandals.olympicpastry.com] air jordan shoes [www.cheapjordans.us.org] oakley vault [oakleyvault.bemercurial.com] burberry outlet [burberry.top10outlets.com] coach outlet store online [www.coachoutletstore.co] kobe bryants shoes [www.kobeshoes.us] hollister pas cher [www.abercrombie-fitch-hollister.fr] cheap ray ban sunglasses [www.raybansunglasses.in.net] links of london uk [www.linksoflondons.co.uk] insanity workout [www.insanityworkout.us.com] mcm bags [www.mcm.in.net] michael kors outlet [www.michaelkorsoutletonline.in.net] chanel 2.55 [chanel.handbagcrafter.com] instyler ionic styler [www.instylerionicstyler.com] tiffany jewelry [www.tiffanyandco.in.net] new balance 574 [www.newbalanceshoes.in.net] fitflop shoes [www.fitflop.in.net] fitflop [www.fitflop.in.net] monster beats [monsterbeats.tuipad.com] abercrombie and fitch [www.abercrombie-fitch.us.com] roshe run men [www.rosherunshoessale.com] louis vuitton outlet [www.louisvuitton.in.net] cheap jordans [www.airjordanshoes.eu] abercrombie and fitch [www.abercrombie-fitch.us.co

  Čítať zvyšok komentára...


  Webhosting tejto stránky zabezpečuje spoločnosť Atlantis Systems, s.r.o.,
  ktorá je poskytovateľom profesionálnych webhostingových služieb.