Zaregistrujte sa
:: Návrat na začiatok  ::  Online chat  ::  Nastavenia  ::  Fórum  ::  Galéria  ::  Plánovač  ::  Bazár  ::
  
Hlavné menu
 Články :
 Novinky
 Zaslať príspevok
 Archív článkov
 Galéria
 Hľadať
 Témy

 Užívatelia :
 Zoznam členov
 Vaše nastavenia
 Privátne správy

 Spoločenstvo :
 Fórum
 Burza
 Plánovač akcií
 Online chat
 Zľava v muničáku
 Zľava v CATUSe
 Formulár
 Odporučenie

 Odkazy
 

 Downloady
 

 Štatistika :
 Štatistiky
 Naj 10
 Ankety

 Dokumentácia :
 FAQ
 Odkazy

 
Užívatelia
Vitajte, Anonym
Užívateľské meno

Heslo

Bezpečnostný kód:
Bezpečnostný kód
Opíšte bezpečnostný kód:

(Registrovať)

Členstvo:
Najnovšie: marskolcak
Nové dnes: 0
Nové včera: 0
Celkove: 12227

ľudí online:
Návštevníkov: 165
Členov: 0
Spolu: 165
 
Reklama z Googla
 
Online Chat
Pripojte sa na chat

 • Makros74
 •  
  Plánovač akcií
  Najbližšie plánované akcie:
   
  Posledné inzeráty
  Navštívte burzu:
   
  Zľava v Muničákoch
  Stav objednávok:
  Bratislava
  Suma: 408 (24%)
  Košice
  Suma: 0 (0%)
   
  Vyhľadať


   
  Batérie do AEG
  Ak máte elektriku (AEG), pravidelne sa stretávate s problémami s batériou - ako ju nabíjať, koľko, čo robiť, aby vydržala dlhšie... Možno práve tento veľmi kvalitný článok od Expiho, zverejný aj na stránke tímu SILENT FORCE, vám poradí, ako na to. A naopak, ak AEG nemáte, no uvažujete nad jeho kúpou, nájdete tu podrobný návod, ako veľmi slušne ušetriť - veď kto by nechcel kvalitnejšiu batériu s väčšiou kapacitou za neporovnateľne nižšiu cenu!

  Zdravím, na základe diskusií a cien si dovoľujem trošičku prispieť svojimi poznatkami. Keďže sa mi airsoft nečakane zapáčil a považujem ho za skvelú formu ako uvolniť prebytočnú energiu chcem pomôcť všetkým ktorý sa o túto formu hry zaujímajú a stoja pred rozhodnutím kúpiť tzv. elektriku do svojej výzbroje.

  Priznám sa, že všetky poznatky o batériách a nabíjačkách som začal zberať pred dvoma rokmi keď som sa začal aktívne venovať modelárstvu a to hlavne RC modelom (Radio Controlled – čiže diaľkovo ovládané ). Každý modelár Vám povie, že batérie sú základ. Bez nich nejdú servá, prímač a niekedy (v prípade elektro modelov) ani pohon. Pri modelových autíčkach to nie je problém, pri lodiach si maximálne zaplávate ale pri lietadlách a helikoptérach to môže mať za následok nie len škody na majetku ale aj na zdraví. Keď totiž stratíte kontrolu na modelom, tak prinajlepšom to niekomu padne na auto alebo na iný model ale čo ak to niekomu padne na hlavu? Poistenie proti takýmto veciam je v európe bežná vec, ale nie u nás!

  Vďaka týmto skúsenostiam väčšina modelárov si robí tzv. akkupacky (batériové sady) sama. Najčastejšie tu ide o batérie NiCd a NiMh a atypických prípadoch sa používajú aj Li-ion. Základný rozdiel je v nabíjacích, vybíjacích prúdoch a v stabilite pri určitej teplote. NiCd batérie sú zatiaľ svojimi parametrami neprekonané avšak majú obmedzenia čo sa týka ich kapacity, čiže článok rovnakých rozmerov v prípade NiCd môže mať aj o 40% menšiu kapacitu ako NiMh alebo Li-ion. Avšak má vinikajúce prúdy. Čerpať z nich môžete rádovo väčšie prúdy ako z NiMh alebo Li-ion, ich cena je nižšia a teplotná výdrž je vysoká, preto sú vhodné ako pohonárske články, keďže motorček ako taký ci cievka a by ste sa divili aký prúd si berie pri rázoch. Keďže modely disponujú regulátormi pohonov je možné v tejto dobe na tento účel použiť aj NiMh ale to nie je prípad airsoftu! Airsoftové zbrane používajú zapojenie napriamo čiže bez použitia regulátora len cez kontakt (spúšť), to zabezpečuje batérii veľké prúdové rázy, v prípade kontinuálnej streľby dávkou sa tento ráz prejavuje na začiatku a počas "sypania" sú odoberané prúdy rádovo menšie. Kto ale strieľa štýlom zatlačím spúšť a sypem pokiaľ mám BB v zásobníku? Nikto! Takže preto sa pre zbrane používajú NiCd batérie. A má to ešte jeden dôvod. Pri teplotách od cca. 5 stupňov a nižšie strácajú NiMh a Li-ion batérie svoju výdrž, čiže nie ste schopný z nej vymáčknuť potrebný prúd :o(.

  Takže vieme, že treba využívať NiCd články, čo ďalej? Jeden článok disponuje napätím 1,2 V, čiže celá batéria môže disponovať len násobkami tejto hodnoty. V prípade M4 A1 je to 10 článkov čiže batéria má 12 V. V prípade MP5 SD3 (batéria v predpaží) je to 8 kusov čiže 9,6 V no a v HK SG je to v pažbe a tiež ich je 8 kusov, čiže 9,6 V.
  Ale opäť je tu problém - aká veľkosť? S veľkosťou NiCd článku stúpa úmerne aj jeho kapacita prevažne meraná v mAh. Čiže čím menší článok tým kratšie budete strieľať. V prípade M4A1 a MP5 SD3 som ja použil články typu AA (klasická tužková batéria) tie sa robia v kapacitách do 1200 mAh (aspoň také najväčšie som videl :o)) Moje majú 1000 mAh a jeden kus vás vyjde v modelárskom obchode na cca. 100 Sk (Sanyo značkové ) resp. 60 Sk (neznačková) rozdiel pri použití v zbrani neuvidíte. Takisto firma SOS (http://www.sos.sk/) začala dodávať špičkové akumulátory značky Emerson ktoré nestoja veľa (okolo 60 – 80 Sk kus). Pre HK SG kde je batéria v pažbe (predpokladám, že u pažbových zbraní je to to isté všade) sú použité články typu SD ktorých kapacita sa pohybuje až do 3000 mAh. Neviem koľko má ten originálny článok (nie je to označené čo je v podstate dosť blbé keďže neviete určiť dobu nabíjania a ak nemáte inteligentnú nabíjačku tak sa ľahko môže stať, že batériu poškodíte alebo vám zomrie po pár nabitiach :o(). Do tejto zbrane som použil originálnu batériu značky ROBBE (značka modelov) ktorá má kapacitu 2400 mAh a stojí niečo okolo 600 Sk, čo je v porovnaní z 2500 Sk za Large type s kapacitou iba 1900 mAh rádovo niekde inde :o) no a parametre sú tiež úplne o inom. ROBBE batérie sa výhradne robia zo SANYO článkov. V tomto prípade si ušetríte aj čas na trápenie sa z pájkovaním a podobne :o)

  Čiže vieme aké články, čo ďalej. Treba ich pospájať, zabaliť a pridať konektor . V prípade Large type batérie kde sa dá použiť už vyrobený typ ktorý je spolu aj z koncovkou nemáte žiadnu prácu iba nabijete a strieľate. :o) V prípade ostatných treba mať pájkovačku (stačí pištoľová), cín, kvapalinu pre pájkovanie na zinok, drôt o hrúbke aspoň 0,5 mm a asi 30 minút dobrej nálady. Pajkovacia kvapalina stojí cca. 60 Sk kúpite ju v ktoromkoľvek obchode z elektronickými súčiastkami a vydá na cca. 100 batérií. Postup je jednoduchý na pájkovanú plochu kvapnete kvapku kvapaliny a pripájkujete drôt. Články vždy zapájajte do série čiže + jedného článku ide na – druhého. Posledné dva konce sú voľné. Ostanú voľné akurát jedno + a jedno -. Na tie napájkujete potrebne dlhý káblik na ktorý následne nakrimpujete koncovku (nie je potrebné žiadne špeciálne náradie). Takto pospájané články nemajú žiadnu pevnosť čiže treba s tým voľačo spraviť. Najlepšie je ich vytvarovať do požadovaného tvaru a medzi jednotlivé články kvapnúť zopár kvapiek sekundového lepidla čím ich zafixujete do požadovaného tvaru. Následne na to použijete buď špeciálnu termosťahovaciu fóliu alebo lepiacu pásku z textilom (taká strieborná akú stále používa McGiver :o)). Termosťahovacia fólia stojí v modelárskom obchode cca. 60 Sk meter dĺžky s tým že sú rôzne šírky a farby. Do tejto fólie zabalíte pripravenú batériu a cca. 5 minút na ňu budete fúkať manželkiným alebo maminým fénom na vlasy :o). Takto táto fólia presne obopne batériu a stiahne články k sebe čo z nej spraví jednoliaty celok. Takto Vás napr. batéria pre MP5 SD3 vyjde pri kapacite 1000 mAh na cca. 900 Sk čo oproti originálu za 1600 Sk s kapacitou 600 mAh je opäť riadna výhra! Apropó zabudol som koncovka stojí 35 Sk kus, ja ich kupujem v Trenčíne v modelárskom obchode balené po 5 kusov za 100 Sk (ak bude niekto chcieť po dohode mu ich viem priniesť).

  Je len na každého osobnom uvážení akou cestou sa pustí, ale podľa mňa netreba len plakať aké sú elektriky drahé, ale treba sa poobzerať aj po možnostiach ako túto cenu znížiť. Jednou je investícia do poriadnej vlastnoručne vyrobenej batérie, inou môže byť kúpa kolimátoru či optiky na blšáku. Cena v KE na blšáku za kolimátor ProPoint 1x25 je do 1000 Sk a za optiku 4x40 som tam dal iba 1300 SK (predáva to tam jeden Vietnamec ). Montáž optík som tiež potreboval iba pre HK SG, pre na MP5 SD3 a M4A1 sa dá kolimátor namontovať bez originál montáže. Takisto aj taktické popruhy sa dajú spraviť. Ale toto všetko je témou pre zvláštny článok :o)

  Vrátim sa však k batériám. Batériu sme si spravili alebo kúpili čo s ňou. Treba ju vedieť nabíjať. Pre tých čo majú len jednu batériu k jednej zbrani (väčšinou sú medzi zbraňami nekompatibilné, aspoň u mňa keďže mám tri rôzne typy batérií) dávam na vedomie nevyhadzujte peniaze za nabíjačku na 220 V! Prídete na akciu ktorá bude trvať 5 možno viac hodín a vy skončíte po hodine :o(. Keď už ste takúto nabíjačku kúpili nič to ale bolo by dobré keby niekto na akcie nosil autonabíjačku. Auto sa nájde na každej akcii, však? Ako som už spomínal na fórach v sekáči sa dá kúpiť celkom slušná a pomerne inteligentná nabíjačka z tzv. Powerpeek funkciou do 1500 SK. Ako zdroj doma môžete použiť potom zdroj z PC ktorý kúpite v bazári do 200 Sk. Ja osobne používam Intelicontroll ktorá síce stojí 5500 Sk ale má svoje prednosti, ako detekcia porúch článku, automatické vybitie a nabite a pod... Pri nabíjačkách ktoré nedisponujú možnosťou automatického vypnutia nabíjania pri dosiahnutí menovitej kapacity netreba zabudnúť na vzorec pre výpočet času nabíjania:

  t=(Q * 1,4)/I

  kde t je čas nabíjania Q je kapacita v mAh a I je nabíjací prúd v mA. Presiahnutie vypočítaného času nabíjania o 1-3 hodiny nepredstavuje riziko avšak presiahnutie o viac ako 3 hodiny až po 24 hodín začína pôsobiť na kryštalickú štruktúru článku čo znižuje jeho životnosť (počet cyklov nabitia a vybitia ) no a rádovo dni môžu spôsobiť až prasknutie resp. vybuchnutie článku. Avšak čím väčším prúdom nabíjate tím je väčšia pravdepodobnosť že to buchne oveľa skôr čiže rádovo aj za pár minút :o). Ešte by som rád doplnil jeden poznatok. Práve som si dokúpil MP5K PDW v ktorej je opäť iný typ batérie (to je tá dlhá čierna na fotkách), opäť chýbajú údaje o batérii na batérii. Avšak vyrábam si záložnú ktorá bude vyzerať presne tak ako "originál" a pre Vaše info táto batéria z názvom STICK TYPE stojí 1400 SK, včera som kúpil 7 článkov z ktorých sa táto batéria skladá za 700 SK v maloobchode (ináč nakupujem vo veľkosklade ale nebolo času tam skočiť) čiže ak vezmem do úvahy veci ktoré som popísal hore tak náklady vám nepresiahnu 750 SK na takúto batériu (a to vyrábate 1 kus keby ste kupovali články na 10 kusov a vo veľkoobchode tak náklady budú podstatne nižšie). (Články ktoré som zakúpil sú na fotkách, také zelené z nápisom SANYO :o))

  Čo k tomu dodať, možno sa to nezdá ale akumulátorové batérie sú vážne veda, nie taká sranda ako rádio kde strčíte 2 batérie a keď skončia tak ich vyhodíte. Takže na záver Vám ponúkam pár obrázkov no a v prípade, že sa nad tým zamyslíte a budete mať otázky tak kľudne mailujte na xpert@post.sk

  Takže vivat airsoft rules

  EXPI, KAT team, Košice

  Článok bol zverejnený na stránkach tímu SILENT FORCE a na WarGames bol publikovaný po súhlase autora.

  P.S: Ešte som sa zabudol poďakovať slovenským predajcom airsoftových zbraní. Viem pochopiť, že na batérie majú ceny aké majú (veď business je business). Avšak skutočnosť, že veselo porušujú zákon tým, že nimi predávané výrobky(batérie) nemajú žiadne viditeľné označenie voltáže, kapacity, doporučených nabíjacích prúdov to sa im odpustiť nedá. Preto vedzte, milí airoftmaniaci, v prípade nesprávneho nabíjania z Vašej strany (dlhá doba nabíjania, vysoký nabíjací prúd) ktoré batériu poškodia nie sú Vašou vinou. Takže na základe zákona o ochrane spotrebiteľa máte nárok na reklamovanie aj takto poškodeného výrobku a predajca ju musí uznať, keďže nie každý musí mať taký prehľad o produktoch na trhu a tým, že tovar na sebe nemá uvedené základné parametre je na vine predávajúci a nie kupujúci :o)
  Napísal Expi dňa 14.05.2003
   
  Príbuzné odkazy
  · Viac o téme: Návody a manuály
  · Iné články od: Expi


  Najčítanejšie články na tému Návody a manuály:
  Orientácia na nových stránkach Tokyo Marui

   
  Hodnotenie
  Priemerné skóre: 4.87
  hlasov: 8


  Obetujte prosím chvíľku hodnoteniu tohto článku:

  Vynikajúci
  Veľmi dobrý
  Dobrý
  Priemerný
  Zlý


   
  Možnosti

   Stránka vhodná na tlač  Stránka vhodná na tlač

   Poslať tento článok priateľovi, známemu  Poslať tento článok priateľovi, známemu

   
  Prah
  Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.

  Ako anonymný užívateľ nemôžete posielať komentáre, prosím zaregistrujte sa

  Re: Batérie do AEG (Skóre: 1)
  Jameson dňa 17.05.2003
  (O užívateľovi | Poslať správu | Denník) http://blog.rihak.com/
  Minule sa ktosi vypytoval, kde sa daju splasit v BA tie Sanyo clanky. V modelaroch som ich nevidel, ale zato par sa ich volne povalovalo v Radio Bastleri na Americkom Namesti (ako je Avion)  Re: Batérie do AEG (Skóre: 1)
  Diwiak dňa 14.10.2003
  (O užívateľovi | Poslať správu)
  kurna ako kukam tak kukam ale na WGC je 3/4 baterii NiMh - to im potom ako chodi ked pises ze su nepouzitelne ???  Re: taueyadyd (Skóre: 1)
  yacobin dňa 09.09.2010
  (O užívateľovi | Poslať správu)
  order levitra [www.graphinvest.com] order viagra purchase viagra [www.chrishartimages.com] [www.prayingforvinny.org] order viagra online buy viagra [www.prayingforvinny.org] buy cialis purchase cialis [www.ostrichdefense.com] buy levitra order levitra [www.graphinvest.com] purchase cialis [www.prayingforvinny.org] buy cialis order levitra [www.graphinvest.com] purchase levitra purchase levitra [www.graphinvest.com] order cialis online [www.prayingforvinny.org] buy viagra online order cialis online [www.ostrichdefense.com] buy levitra online buy cialis online [www.ostrichdefense.com] buy levitra [www.prayingforvinny.org] buy cialis order viagra [www.swanislandcrit.com] buy viagra [www.prayingforvinny.org] purchase cialis buy viagra [www.prayingforvinny.org] buy levitra buy levitra [www.graphinvest.com] purchase cialis order levitra online [www.getuserbars.com] order levitra buy cialis [www.ostrichdefense.com] buy viagra online buy viagra online [www.prayingforvinny.org] buy levitra online  Re: ozleuour (Skóre: 1)
  yacobin dňa 08.09.2010
  (O užívateľovi | Poslať správu)
  buy levitra [www.getuserbars.com] purchase viagra buy levitra [www.getuserbars.com] order viagra online order viagra online [www.chrishartimages.com] purchase levitra order viagra [www.swanislandcrit.com] purchase cialis order viagra online [www.chrishartimages.com] buy cialis online buy cialis online [www.ostrichdefense.com] buy levitra [www.prayingforvinny.org] purchase levitra purchase levitra [www.getuserbars.com] buy levitra online buy levitra [www.getuserbars.com] buy levitra buy cialis online [www.ostrichdefense.com] order viagra online buy levitra [www.getuserbars.com] order levitra order levitra online [www.graphinvest.com] order levitra online order cialis online [www.ostrichdefense.com] purchase cialis buy cialis [www.ostrichdefense.com] purchase viagra buy levitra [www.getuserbars.com] buy levitra online purchase levitra [www.getuserbars.com] buy levitra order viagra online [www.chrishartimages.com] buy cialis purchase levitra [www.getuserbars.com] order viagra online buy levitra [www.getuserbars.com] order levitra order levitra online [www.graphinvest.com] order viagra  Re: zdbeuq (Skóre: 1)
  yacobin dňa 21.08.2010
  (O užívateľovi | Poslať správu)
  [www.chrishartimages.com] order levitra online [www.chrishartimages.com] buy viagra online purchase viagra [www.chrishartimages.com] order cialis online purchase viagra [www.chrishartimages.com] order levitra online order levitra [www.getuserbars.com] buy cialis online buy viagra online [www.chrishartimages.com] order levitra buy cialis online [www.e-xperiments.com] purchase cialis purchase viagra [www.chrishartimages.com] buy viagra online order cialis online [www.e-xperiments.com] order levitra [www.getuserbars.com] purchase levitra buy viagra [www.chrishartimages.com] buy levitra online order levitra online [www.getuserbars.com] buy viagra order viagra [www.philippine-nature.org] order levitra purchase viagra [www.chrishartimages.com] purchase levitra order viagra [www.philippine-nature.org] buy viagra online buy cialis online [www.e-xperiments.com] purchase viagra order levitra online [www.getuserbars.com] buy viagra order viagra [www.philippine-nature.org] order viagra order levitra [www.getuserbars.com] purchase levitra order viagra online [www.philippine-nature.org] order levitra  Chanel Handbags (Skóre: 1)
  django1 dňa 21.08.2013
  (O užívateľovi | Poslať správu)
  Obama said. " Coach Factory Outlet [www.coachoultetabs.org]We call on the Egyptian authorities to respect the universal Coach Factory Outlet [www.coachoultetabs.org]rights of the people."Bergen: Al Qaeda leader's 'I told you so' Coach Outlet [www.coachoutletonlineoit.net]on EgyptBright Star -- next month's joint U.S.-Egyptian military exercise -- would have Coach Online Outlet [www.coachoutletonlineats.com]involved thousands of American air and ground forces. Obama administration officials Coach Factory Outlet [www.coachoultetabs.org] told CNN on Wednesday that canceling the military exercises -- Coach Outlet Store [www.coachoutletstoresuie.com]which are held every two years -- was being considered.The president Coach Outlet Store [www.coachoutletstoresuie.com]is currently on vacation with his family Coach Factory Stores [www.coachoutletstoreonlineanc.com] on Martha's Vineyard, an island off the coast of Massachusetts. Coach Handbags Outlet [www.coachfactoryoutletain.com]Some Republicans and right-leaning blogs have criticized that Coach Factory Store [www.coachoutletstorenoa.net]fact that while Egypt fell into turmoil, the president golfed, went to a cocktail Coach Factory Online [www.ccoachoutletstoreonlinesa.com]party and ate at an upscale restaurant.A senior White House official told CNN's Jake Tapper Thursday the president Coach Outlet [www.coachoutletonlineoit.net] was briefed on the severity of the violence in Egypt in a phone call with key administration officials involved in U.S.-Egypt relations, Coach Factory Outlet [www.coachoultetabs.org]including Defense Secretary Chuck Hagel, Coach Outlet Store Online [www.coachoutletpfa.net]Secretary of State John Kerry and Director of National Intelligence James Clapper. Coach Bags Outlet [www.ccoachhandbagsoutletst.net]Obama's statement comes a day after the bloodiest day in Egypt since the 2011 Coach Outlet Online Store [www.coachofactoryutletdtt.net]revolution that ousted Hosni Mubarak. Coach Outlet [www.coachoutletonlineoit.net]At least 525 people were killed and more than 3,700 injured, Coach Online Outlet [www.coachoutletonlineats.com]according to the Egyptian Health Ministry, Michael Kors Handbags Outlet [www.mmichaelkorsoutletpl.net] in clashes that began when security forces moved in to break up Michael Kors Outlet Store Online [www.michaelkorsoutletstoreptf.com] protesters demonstrating in support of former President Mohamed Morsy, Michael Kors Bags Outlet [www.michaelkorsoutletpft.com]who was elected to office after Mubarak's ouster.The number of dead could go up, Michael Kors Outlet Online [www.michaelkorsoutletacs.net] as the Muslim Brotherhood has said many of its supporters who were Michael Kors Outlet Store [www.michaelkorsffactoryoutlett.com]killed have not yet been counted.
  Egypt's Christians under pressure as churches Chanel Handbags

  Čítať zvyšok komentára...


  Webhosting tejto stránky zabezpečuje spoločnosť Atlantis Systems, s.r.o.,
  ktorá je poskytovateľom profesionálnych webhostingových služieb.