Zaregistrujte sa
:: Návrat na začiatok  ::  Online chat  ::  Nastavenia  ::  Fórum  ::  Galéria  ::  Plánovač  ::  Bazár  ::
  
Hlavné menu
 Články :
 Novinky
 Zaslať príspevok
 Archív článkov
 Galéria
 Hľadať
 Témy

 Užívatelia :
 Zoznam členov
 Vaše nastavenia
 Privátne správy

 Spoločenstvo :
 Fórum
 Burza
 Plánovač akcií
 Online chat
 Zľava v muničáku
 Zľava v CATUSe
 Formulár
 Odporučenie

 Odkazy
 

 Downloady
 

 Štatistika :
 Štatistiky
 Naj 10
 Ankety

 Dokumentácia :
 FAQ
 Odkazy

 
Užívatelia
Vitajte, Anonym
Užívateľské meno

Heslo

Bezpečnostný kód:
Bezpečnostný kód
Opíšte bezpečnostný kód:

(Registrovať)

Členstvo:
Najnovšie: marskolcak
Nové dnes: 0
Nové včera: 0
Celkove: 12227

ľudí online:
Návštevníkov: 168
Členov: 0
Spolu: 168
 
Reklama z Googla
 
Online Chat
Pripojte sa na chat

 • juradeus
 •  
  Plánovač akcií
  Najbližšie plánované akcie:
  16. 03. 2019
  Manualovica cqb zvolen
   
  Posledné inzeráty
  Navštívte burzu:
   
  Zľava v Muničákoch
  Stav objednávok:
  Bratislava
  Suma: 408 (24%)
  Košice
  Suma: 0 (0%)
   
  Vyhľadať


   
  Postrehy z Airsoft session 2003
  18. až 20. apríla 2003 sa konal 2. ročník veľkých airsoftových manévrov Airsoft session 2003 vo vojenskom výcvikovom priestore Oldřichov niekoľko kilometrov od Písku. Zúčastnilo sa jej aj 11 účastníkov zo Slovenska reprezentujúcich 1/10 Special Forces Group aj keď väčšina len ako hosťujúci členovia. V nasledujúcich riadkoch sa vám pokúsim priblížiť moje dojmy a podľa možnosti aj dojmy našej výpravy z tejto akcie.

  Prihlasovanie na túto akciu bolo na naše pomery dosť neštandardné. Keďže počet účastníkov bol obmedzený na 300, 250 hráčov + 50 organizátorov, po vyplnení prihlášky organizátori zvážili účasť tímu a po schválení obdržal poštou propozície, ktoré si myslím, že boli vypracované na veľmi profesionálnej úrovni. Obsahovali program Airsoft session 2003, popis spôsobu príchodu a organizačné pokyny, Poriadok manévrov, popis jednotlivých scenárov, pozvánku tímu, vyhlásenie rodičov pre osoby mladšie ako 18 rokov, plánik cesty k miestu konania, mapy pre jednotlivé scenáre a identifikačné karty pre členov tímu so zeleným farebným odlíšením veliteľskej karty. Ako je vidno bola to poriadne tučná obálka s prípravou ktorej si dal niekto poriadne veľa práce. Poštou bolo pre účasť nutné zaplatiť účastnícky poplatok 100 Kč za každého nehláseného člena jednotky bez ohľadu na to či sa naozaj dostavil.

  Po pricestovaní našej výpravy nás zastavila prvá dvojčlenná hliadka s kamenným výrazom a salutovaním kontrolovala naše identifikačné karty, údaje si overili aj volaním vysielačkou hlavným organizátorom. Po pár minútach sme boli vpustený do priestoru. Po prvom hliadkovom stanovisku nasledovalo ešte jedno. Pripomínam, že obe obsahovali dosku obitú klincami, ktorá mala zabrániť nežiadúcemu vstupu. Kúsok po prejdení druhého stanoviska sa nachádzal tábor, ktorého časť slúžila ako parkovisko, ďalej obsahoval klasický buzerplac slúžiaci na nástupy a zhromažďovanie jednotiek, a zopár stanov, medzi nimi stan českej firmy Anareus, veliteľský stan, ošetrovňu a bufet, nakoniec tam bola malá cisternička na pitnú vodu a 3 suché mobilné záchody. Za povšimnutie stojí fakt, že na nástupisku bola vždy ráno za zvuku trúbky vztyčovaná vlajka NATO.

  Hneď na začiatku sme mali vcelku dobrý dojem z profesionálne odvedenej organizačnej práce. Ten bol vzápätí naštrbený streľbou spred a dokonca aj priamo z okien stanu Anareus krížom cez tábor, bez ohľadu na prechádzajúcich ľudí, svedkom podobných situácii sme boli počas celej našej prítomnosti. Väčšina účastníkov takmer neprestajne nosila zo sebou zbrane s prstom na spúšti, čo nám pripadalo nie len trochu komické, ale aj porušujúce základné pravidlá bezpečnosti. Za úplnú extrémnosť považujem strieľanie mínometom ponad tábor a nás, kedy nám nezostávalo nič iné ako sa modliť, že nám strela nedopadne na hlavu, či na auto. Ďalej sme boli svedkami zaujímavej zábavy, keď boli vhadzované výbušniny priamo do áut s ľuďmi. Jeden nešťastník skončil so 6 stehami na tvári. Dymovnice, streľba a výbuchy boli v tábore štandardom. Bezpečnosť bol jeden z hlavných dôvodov rozčarovania našej výpravy. Pritom stačilo len jednoducho vyhradiť zónu na podobné aktivity, kde by si mohli ľudia do sýtosti vyskúšať svoje zbrane. Ustanovenie v Poriadku ASS2003, kde sa písalo že organizátori môžu kohokoľvek za neprístojné správanie vykázať, vyvolávalo po pár zážitkoch len kyslý úsmev na tvári. Taktiež nádherne imidžovo pôsobili všade sa hemžiace hliadky, ktorých účel nám bol neznámy, keďže organizátori za nič, čo sa vám stane, alebo vám ukradnú neručia. Užitočnejší by boli tí chudáci keby si zahrali a nie len znudene postávali. S niekoľkými som sa rozprával, takže viem ako sa "zabávali". Malou nepríjemnosťou bolo aj Armádou ČR zneprístupnenie polouzavretého hangáru na prespanie, takže časť z našej výpravy spala v autách a časť v stane.

  Organizátori mali pre nás pripravené 3 hlavné poldňové scenáre. Naši sa najviac tešili na Pandora's Cube, pri ktorom mali byť využité budovy v ktorých sa cítime byť silní. No v súvislosti so zákazom vstupu do niektorých objektov bol tento scenár zrušený. V sobotu ráno sa teda začal klasický capture the flag. Hrací priestor bol rozdelený na dve časti, v ktorých si každá z dvoch armád umiestnila vlajku svojej základne. Slováci mali podporovať obranu našej základne. Naša obranná hliadka sa však príliš predsunula, takže sme sa nakoniec rozhodli zúčastniť sa útoku na nepriateľskú základňu. Hlavný nápor bol len z jednej strany svahu kopca, ktorý bol veľmi dobre bránený a naši padali po desiatkach. Snahy koordinovať útoky z viacerých strán, alebo hromadne prevalcovať nepriateľa, prípadne odviesť jeho pozornosť a obísť kopec zozadu sa nekonali. Nakoniec sa našej armáde podarilo obranu prevaliť a vlajku ukoristiť, čoho svedkom som bohužiaľ nebol, pretože už bolo po mne. 1/10 SFG(A) zostalo brániť základňu a určite sa cez nich nikto nedostal. Všimli sme si dosť pozičnú hru čechov a izolacionizmus jednotlivých jednotiek, ktoré hrali väčšinou na vlastnú päsť, čo bolo na škodu veci.

  Poobede nasledoval scenár kóta 506, čo bola vlastne obrana vybraného bodu na mape. Všetci boli rozdelený na menšiu skupinu obrancov a väčšiu skupinu útočníkov. Slováci mali brániť. Neboli by sme to my, kebyže nevymyslíme nejakú lotrovinu. V zime sa nám na kopci mrznúť nechcelo a tak sme sa rozhodli uplatniť partizánsku taktiku. Od pochodujúcich obrancov sme sa odčlenili a usadili v lesíku blízkom prístupovej cesty odkiaľ sme sa rozhodli spôsobom "zaútoč a zmizni" znepríjemňovať postup útočníkov. Čo sa nám aj darilo. Bolo veľmi zábavné ďalekohľadom pozorovať ako namiesto obyčajného pochodu boli niektorí nútení použiť pomalý taktický pohyb a dokonca na našu domnelú pozíciu hodili jeden či dva granáty. Po chvíli sa k nám pričlenil jeden oneskorený čech, ktorý bol zobrať do nemocnice toho zraneného nešťastníka ktorého som spomínal vyššie. Videli sme ako bol prekvapený z nášho partizánskeho štýlu boja a hneď ako mohol sa radšej pripojil k svojim. Stopovaním nepriateľa sme sa dostali až ku kóte 506, na ktorú sme postupovali takmer svorne s útočníkmi, ktorí často ani nevedeli, že majú medzi sebou nepriateľa až do okamihu streľby. Sklamalo nás, že hra bola predčasne ukončená, keď sme sa konečne dostali hore. Zaujímavé bolo, že naše SFG bolo na skutočnej kóte 506, ktorú aj veľmi úspešne bránilo, väčšina obrancov bola na zlom asi 150 m vzdialenom mieste. Zdôvodnenie ukončenia, že už zostalo aj tak málo obrancov nikto z nás nepochopil.

  Počas hry sa ukázali niektoré neduhy použitých scenárov, bolo to hlavne malé zameranie na plnenie úloh, väčšinou išlo o hromadné útočenie na nejaké miesto, kde na vás lietali takmer zo všetkých strán stovky gulí. Vďaka tomu, že v každom scenári bol značne obmedzený respawn, sme boli svedkami veľkého počtu nepriznaných zásahov, čo koniec koncov aj chápem. Poctivcovi sa ľahko mohlo stať, že si takmer vôbec nezahral. Ďalej to malo dosah aj na vysoko pozičnú a málo dynamickú hru. Za nešťastné považujem aj označenie mŕtvol, ktoré sa organizátori snažili riešiť tým, že si dotyčný dá dole prikrývku hlavy. Kvôli tomuto pravidlu došlo k jednému nepríjemnému konfliktu. Jednoduchá biela handra ako sa používa u nás by bola oveľa efektívnejšia. Naši, ale jasne dokázali ako sa dala aj s pozičného scenára čiastočne vyťažiť dynamika a zábava. Myslím si, že za naše pôsobenie sa nemusíme vôbec hanbiť aj keď náš počet nám samozrejme nedovoľoval poraziť stovkovú armádu.

  Medzi pozitíva akcie počítam stretnutie toľkých airsoftistov pokope. Pre slováka to bolo niečo čo bude u nás ešte dlho nevídané. Bolo vidieť veľké množstvo jednotiek na dobrej úrovni a naozaj parádnu výstroj čo svedčí o dlhej tradícii airsoftu v Čechách. Za imidž na strane organizácie a aj samotných účastníkov dávam 10 z 10. Príjemný bol aj postoj čechov k nám. Boli úprimne radi, že sme sa zúčastnili, dalo sa dobre porozprávať a vymeniť veľa skúsenosti.

  Medzi negatíva počítam už vyššie spomenutú otrasnú bezpečnosť a nedisciplinovanosť niektorých účastníkov. Nedotiahnutosť scenárov. Nikto z nás sa nemohol ubrániť pocitu, že všetko je to zamerané až príliš na imidžovosť, ktorá po prvých chvíľach vyprchala a že sa pre samotný imidž zabudlo na bezpečnosť, zábavu a účel takého podujatia. Nechápem aj obmedzenie počtu účastníkov na 300. Keďže scenáre boli také hromadné a také neprehľadné, že 200 ľudí hore dole nerobilo žiaden rozdiel. Stany sa taktiež dali rozložiť kam len oko dovidelo.

  Po zhodnotení situácie sme sa rozhodli v sobotu večer odcestovať domov. Čo urobilo aj niekoľko českých jednotiek. Určite majú takéto akcie význam, ale jednoznačne bolo veľa vecí nedotiahnutých a do budúcnosti je čo naprávať. Ustrážiť také veľké množstvo ľudí nie je ľahké, avšak oni sami by sa mali správať tak aby ich nebolo treba strážiť a aby prispeli k dobrému pocitu z celej akcie. Aj napriek zmiešaným pocitom našej výpravy sa ja sám pokúsim zúčastniť aj nabudúce, či tejto alebo inej podobnej akcie, ktorých organizovanie hodnotím len pozitívne.  Časť našej unavenej výpravy


  Bundeswehr


  Pohľad na tábor


  Hrozivo vyzerajúce hliadky


  Vietnamáci


  Skladanie vlajky NATO


  Nočné varenie čaju


  Ripptor
  ripptor(at)orangemail.sk
  Napísal Ripptor dňa 19.11.2003
   
  Príbuzné odkazy
  · Viac o téme: Akcie
  · Iné články od: Jameson


  Najčítanejšie články na tému Akcie:
  Black Hawk Down

   
  Hodnotenie
  Priemerné skóre: 0
  hlasov: 0

  Obetujte prosím chvíľku hodnoteniu tohto článku:

  Vynikajúci
  Veľmi dobrý
  Dobrý
  Priemerný
  Zlý


   
  Možnosti

   Stránka vhodná na tlač  Stránka vhodná na tlač

   Poslať tento článok priateľovi, známemu  Poslať tento článok priateľovi, známemu

   
  Prah
  Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.

  Ako anonymný užívateľ nemôžete posielať komentáre, prosím zaregistrujte sa

  Re: Postrehy z Airsoft session 2003 (Skóre: 1)
  Vampir (vampir@armada.sk) dňa 19.11.2003
  (O užívateľovi | Poslať správu | Denník)
  jaj, to bolo uz tak davno :)  Ale bolo celkom fajn az na tu bezpenost... A ta nehoda - on mu to tam nikto nehodil, typek si tam v aute nieco majstroval, aktivoval elektrorozbusku a zaklucoval radiostanicou... to bola jeho chyba...  Coach Outlet Online (Skóre: 1)
  django1 dňa 17.04.2014
  (O užívateľovi | Poslať správu)
  In vain Coach Outlet Online [www.coachoutletstoreinoa.com]to comfort myself with the Coach Outlet [www.coachfactoryoutletmsna.com]thought that I could get through Coach Factory Outlet [www.coachoutletonlinemu.com]more work in the winter undistracted Coach Factory Outlet [www.coachoutletonlinemu.com]by thoughts of cricket grounds Coach Outlet Store [www.coachfactoryoutletmona.com]and country houses. In vain, equally, Coach Outlet Store Online [www.coachfactoryoutletsnai.com]to tell myself that I could stay Coach Outlet [www.coachfactoryoutletmsna.com]in bed later in the mornings. Coach Factory Online [www.coachfactoryoutletnos.net]Even the thought of after-breakfast Coach Factory Outlet [www.coachoutletonlinemu.com]pipes in front of the fire left Coach Outlet [www.coachfactoryoutletmsna.com]me cold. But now, suddenly, I am Coach Factory Outlet [www.coachoutletonlinemu.com]reconciled to autumn. I see quite Coach Outlet [www.coachfactoryoutletmsna.com]clearly that all good things must Coach Outlet Store [www.coachfactoryoutletmona.com]come to an end. The summer has Coach Outlet Store Online [www.coachfactoryoutletsnai.com]been splendid, but it has lasted Coach Outlet Online [www.coachoutletstoreinoa.com]long enough. This morning I welcomed True Religion Jeans [www.truereligionjeansftc.com]the chill in the air; this morning True Religion Outlet [www.truereligionjeansct.com]I viewed the falling leaves with True Religion [www.truereligionjeanssi.com]cheerfulness; and this morning I Michael Kors Outlet Online [www.michaelkorsoutletic.com]said to myself, "Why, of course, Michael Handbags Outlet [www.michaelkorsets.com]I'll have celery for lunch." Michael Kors Outlet Store Online [www.michaelkorsoutletnio.com] which are good for the complexion, Michael Kors Outlet Stores [www.michaelkorsetoutletbeo.com]but there is no doubt that celery Chanel Outlet Online [www.chaneloutletmobai.com]stands high on the list. After Louis Vuitton Outlet [www.louisvuittonoutletina.com]the burns and freckles of summer one Louis Vuitton Handbags [www.louisvuittonoutletine.com]one's elbow.


  Webhosting tejto stránky zabezpečuje spoločnosť Atlantis Systems, s.r.o.,
  ktorá je poskytovateľom profesionálnych webhostingových služieb.